12 березня 2020

Як вижити бізнесу в умовах кризи.

Події останніх місяців показують, що ймовірність настання світової кризи у 2020 році стає реальним сценарієм. Прогнози аналітиків та фінансистів звучать все більш песимістично. Але слід пам'ятати, світова економіка розвивається циклічно, за зростанням йде спад і навпаки. Тому, панікувати не варто, але слід бути готовим до такого розвитку подій. Адже, як показує практика, виживають не найсильніші або розумні, а ті, хто краще зміг адаптуватися до змін.
 
Нещодавно, керівництво інвестиційної компанії Sequoia Capital відправило лист своїм клієнтам, у якому давало поради, як пережити кризу. Свої рекомендації дають не тільки економічні аналітики, а Українські, як наприклад, заступник виконавчого директора від України в МВФ. Зібравши всі рекомендації та поради, ділимося ними з Вами.
 
Отже, що варто робити бізнесу в умовах кризи, що назріває?
 
Багато компаній вже відчули падіння продажу, але вони були не готові до такого. Тому, перша порада — готуйтесь до найгіршого сценарію та перегляньте свої плани продажів, знизьте їх, будьте готові до розривів та перебоїв у ланцюгах постачання. Особливо, якщо особливо якщо ви залежні від експортно-імпортних операцій.
 
Необхідно скасувати непотрібні міжнародні поїздки, якщо такі є. Таку тактику вже обрали багато міжнародних компаній, але як мінімум 2-3 місяці це залишатиметься актуальним. Подумайте, чи зможете ви підтримувати своїх клієнтів і роботу компаній в умовах жорсткого карантину? Якщо ні, то слід розробити та протестувати процедури роботи з клієнтами та співробітниками на віддалених умовах. Це дуже важливо — логістика сильно постраждає в наступні кілька місяців.
 
При можливості сплануйте достатній запас грошей на рахунках для ведення свого бізнесу, це потрібно зробити з урахуванням оновленого плану грошових потоків, про які йдеться у першому пункті. Також, варто пам'ятати, що готівка це ключ для спокою в екстрених ситуаціях. Подумайте над скороченням непотрібних і необґрунтованих витрат своєї компанії — повернетеся до них після кризи.
 
Перевірте можливості кредитування та фінансування, тому, що незабаром банки можуть бути більш обережними й доступ до кредитних коштів може погіршитись. Рекомендовано обговорити це питання з банком, яким ви користуєтесь — потрібно вияснити можливість розширення чи відновлення кредитних ліній, особливо, якщо ваш банк міжнародний. Якщо у вашого бізнесу є акціонери чи інвестори, дізнайтеся чи готові вони до фінансування у разі об'ємного спаду продажів. Також не варто розраховувати на залучення нових грошей.
 
Достатньо болюче питання, але вкрай важливе — чи не занадто у вас роздутий штат? Звільнення частини людей це розумна ідея, якщо криза глибока і ви маєте на меті зберегти бізнес, щоб надалі знов повернутись до наймання людей.
 
Не варто зупиняти ключові проєкти, особливо якщо запас готівки хороший і вони можуть створити конкурентні можливості для вас після кризи, але капітальні інвестиції слід відкласти. В період високої невизначеності вони не мають обґрунтування.
 
Рівень невизначеності дуже високий, тому плануйте роботу на декілька місяців вперед з думкою, що криза може затягнутись і погіршитись. Аналітики прогнозують оптимістичні сценарії, в яких вже у другій половині року все нормалізується. Але, якщо коронавірус не зупиниться і перетвориться на пандемію — ситуація може почати погіршуватися протягом всього 2020 року. Потрібно бути до цього готовим.
 
Варто пам'ятати, що криза це не тільки втрати, а і можливості. Для компаній та підприємців, які готові до змін та оптимізування відкриваються нові можливості. Тому, диверсифікація активів може не тільки зберегти фінансові ресурси вашому бізнесу, але й надати нові можливості. Якщо ж ви все-таки хочете інвестувати в період кризи що назріває, то це потрібно робити в проєкти, які матимуть попит, наприклад у сферу харчових продуктів з великими оборотами, сферу послуг середнього цінового діапазону.

Інші новини

27 березня 2020
Очевидно, що ситуація з пандемією коронавірусу суттєво вплинула на весь світ. При цьому, карантин буквально зупинив діяльність більшості з нас, особливо це торкнулось бізнесу. У зв'язку з цим, уряд України прийняв…