12 березня 2020

Світова економічна криза через коронавірус - міф чи реальність?

З початку спалаху коронавірус Covid-19  проник вже більш ніж в 90 країн та територій. Абсолютна більшість випадків захворювання і летальних випадків припадає на КНР, на другому місці Південна Корея, а в Європі за поширенням вірусу на цей час лідирує Італія. Але поки всі охоплені панікою та можливою пандемією — вірус б'є не тільки по здоров'ю усього світу, але й економіці. Епідемія не впливає на попит на фізичні товари (скоріше навіть підвищує його), не впливає на виробничі потужності, але країни закривають кордони для туристів, масові заходи скасовують невже цього достатньо щоб зрушити показники світової економіки донизу? Виявляється загроза пандемії впливає на найважливіший барометр економіки — акції.

Всередині січня поширення Уханського вірусу розглядалося як загроза виключно для самого Китаю. Ринки не дуже хвилювались, адже китайською владою вживались активні заходи та й країна має величезні можливості щодо підтримки економіки. Уповільнення економіки Китаю в загальному контексті світової економіки розглядали як ймовірну та неминучу подію, яку можна подолати. З огляду на ресурс країни, інвестори покладалися на те, що державне замовлення, підтримка підприємств різного рівня, а також ослаблення монетарної політики народним банком Китаю, здатні будуть підтримати темпи зростання економіки. Але акції, поступово сповзали в "мінус", в той час як облігації зросли в ціні на очікуваннях зниження ставок.

Але поступове поширення вірусу по всьому світу і неочікуваний спалах в Італії виявився вкрай болючим для інвесторів, економіка почала реагувати.

Першими відреагувала фондова біржа США — прибутковість казначейських облігацій США впала на 40-60 базисних пунктів відносно рівня грудня, почали коливатись високоприбуткові активи та облігації на ринках.

динаміка цін Nikkei

Фондові ринки Азії також показали падіння акцій, так наприклад ключовий індекс Японії, Nikkei 225 впав на 2,7%. Індекси сусідньої Південної Кореї — на 2,2%, Гонконгської біржі — на 2,3%, а китайський SHCOMP - на 1,2%. Європейські ж фондові індекси впали на 3-3,6%.

Аналітики вважають, що через непередбачуваність поширення коронавірусу під питанням виявився прогнозований раніше рівень зростання світового ВВП у 2020 році на 3,3% та розвиток світової економіки в цілому, а події останніх 9 днів завдала фондовим ринкам збитки в розмірі $ 9 трильйонів. При цьому, експерти Bloomberg прогнозують втрату до $ 2,7 трильйонів для світової економіки.

На цьому історія тільки починається, через спалах коронавірусу на світовому ринку утворився надлишок нафти, а країни ОПЕК на переговорах 6 березня не змогли домовитися і продовжити угоду про скорочення видобутку нафти. Після зриву угоди виробники нафти прибрати надлишок не можуть, а це призвело до того, що ціни на нафту на азійських ринках обвалилися більш ніж на 31%. Що є найбільшим падінням вартості нафти після 1991 року, коли йшла війна в Перській затоці.

Обвал нафти, який відбувається зі стрімкою швидкістю, відчутно вплине на життя українців. Українська економіка експортоорієнтована, спрямована на продаж залізняку, металопродукції, хімічної продукції, зерна. Це все пов'язано з ціною нафти. Вона падає, разом із нею падають ціни на експортні товари для української економіки. Експерти зазначають, що як наслідок — впадуть доходи великих підприємств (агрохолдингів, заводів), які отримують з-за кордону валюту.

динаміка цін Nikkei

Це може призвести до того, що в Україні стане менше валюти, виникнуть проблеми з виплатою зарплат, що збільшить соціальну напруженість. Новому Кабміну буде важко забезпечувати зовнішні борги. А попередні уряди набрали дуже великі кредити. Справа може дійти до дефолту. Низькі ціни на нафту дозволять частково утримувати ціну на бензин в умовах знецінення гривні, але в таких умовах це навіть плюсом назвати важко.

Все ж варто пам'ятати, що це лише прогнози, при умові. що вірус переросте в пандемію. Якщо ж до літа питання з SARS-CoV-2 вирішиться, то світова економіка впорається з ситуацію, а Україна уникне більшість із зазначених проблем.

Інші новини